Serwis Ploterów HP Canon Epson - dobre tusze do ploterów - naprawa ploterów - materiały eksploatacyjne

Tusze do ploterów HP Epson Canon
            W początkowej fazie rozwoju ploterów stosowano do nich jedynie tusze wodne. Tusze te były dostępne w dwóch wariantach: tusze barwnikowe, bądź tusze pigmentowe. Stosowane wówczas plotery były dość wolne, również wydruki uzyskiwane za ich pomocą miały stosunkowo niską rozdzielczość (jeśli porównamy je do wydruków uzyskiwanych przy obecnej technologii). Podstawową wadą tych wydruków była jednak niemożność eksponowania ich na zewnątrz. Szybki wzrost popularności reklamy outdoorowej sprawił, że trzeba było temu problemowi jakoś zaradzić. Poddawano zatem wydruki laminowaniu, jednak to rozwiązanie się nie sprawdziło, gdyż tusze nadal były nieodporne na warunki atmosferyczne. Trzeba było wymyślić coś innego…



            Na początku XX wieku wprowadzono do użytku tusze solwentowe, które bazowały na składnikach znanych z farb sitodrukowych. Udało się uzyskać pożądane efekty: tusze były odporne na promieniowanie UV, światło i wodę, były odporne na uszkodzenia mechaniczne (takie, jak choćby ścieranie i zadrapania), ponadto nadawały się do wykorzystania na nośnikach niepowlekanych. Tusze te miały jednak dwie niezwykle istotne wady: były bardzo śmierdzące i szkodliwe dla zdrowia - źródłem problemów był zawarty w tuszu trujący cykloheksanol.
Epson 4880

            Wprowadzenie do użytki tuszy solwentowych było na rynku ploterów jednym z przełomowych momentów. Od tego czasu rynek ten rozwijał się dwutorowo: część producentów pozostała przy zastosowaniu tuszy wodnych, część postanowiła wykorzystać solwenty. Pierwsza grupa ploterów znalazła uznanie głównie wśród grafików, twórców wydruków artystycznych, równie często korzystano z nich przy druku reklam wewnętrznych. Wraz z rozwojem technologii plotery te zaczęły oferować bardzo wysoką jakość wydruków uzyskaną dzięki znacznej rozdzielczości oraz dobrej mieszalności kolorów tuszy wodnych. Plotery z tuszami solwentowymi wykorzystywano przy druku na tanich nośnikach oraz przeznaczonym do ekspozycji zewnętrznej. Szybko jednak uzmysłowiono sobie zagrożenia płynące z zastosowania cykloheksanolu, którego opary powodują m.in. nowotwory i zaburzenia wzroku. Producenci postanowili zmniejszyć zawartość niebezpiecznego składnika tworząc wersje Eco, czy Bio. Było to jednak działanie pozorne, mające na celu raczej marginalizację problemu, niż jego rozwiązanie - wszak tusze te dalej były szkodliwe. Poza tym zmniejszenie zawartości rozpuszczalnika w tuszach odebrało im tak pożądaną właściwość, jak odporność na zarysowania. Znów trzeba było wymyślić coś nowego…
Tusze do drukarek i ploterów

            Kolejne rozwiązanie znalazła firma HP. W 2008 roku przedstawiła ona ploter działający w technologii lateksowej, a już w następnym roku ploter lateksowy był dostępny na rynku europejskim. Tusz lateksowy powstał na bazie tuszu wodnego - w jego skład wchodzi woda (do 70 % objętości), lateks, zmiękczacze podłoża oraz pigmenty. Łączy on w sobie najlepsze cechy swoich poprzedników: jakością druku i głębią koloru dorównuje tuszom wodnym, jest trwały i odporny na ścieranie jak tusze solwentowe, a jednocześnie jest bezwonny i nieszkodliwy. Można go stosować zarówno na nośnikach powlekanych, jak i niepowlekanych. Wydruki powstałe w technologii lateksowej mogą mieć kontakt z żywnością, nadają się do zastosowania nawet w szkołach i szpitalach. Tusz lateksowy ma jeszcze jedną zaletę, której brakowało jego poprzednikom - jest jednocześnie trwały i  niezwykle elastyczny, dzięki czemu może być wykorzystywany do druku na foliach samoprzylepnych stosowanych na zewnątrz oraz do druku na etykietach samoprzylepnych. Te wszystkie cechy pozwalają przypuszczać, że to właśnie do tuszy lateksowych będzie należała najbliższa przyszłość i to plotery pracujące w tej technologii mają szansę na największy rozwój.
http://www.optima-md.com/serwis/naprawa-ploterow.html

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Drukarka do folii - Jaka drukarka drukuje na folii / printing on foil - Printer film Optima-md.com

Komputer z dwoma monitorami - Jak podłączyć 2 monitory ?

Epson 9900 9890 9800 9880 problem z jakością druku - czyszczenie głowicy - tusze ciss epson - epson error list - naprawa ploterów Epson - serwis epson