Jak wyczyścić komputer ? Serwis laptopów Częstochowa

Czyszczenie komputera stacjonarnego

naprawa laptopów
optima-md serwis laptopów
Często po pewnym czasie użytkowania sprzętu komputerowego zauważamy, że pracuje on coraz głośniej i mniej wydajnie. Zwykle zrzucamy to na karb upływu czasu i zużywania się poszczególnych podzespołów, spodziewamy się przy tym, że w najbliższym czasie nasze urządzenie może się popsuć. Tymczasem pogorszenie jego parametrów pracy bardzo często wynika z niczego innego, jak tylko z zabrudzenia. Brzmi banalnie, ale w gruncie rzeczy jest to poważna sprawa, która rzeczywiście w efekcie może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Nie chodzi tu oczywiście o zabrudzenia zewnętrzne (bo te z reguły dość regularnie usuwamy – nikt przecież nie lubi korzystać z brudnych i zakurzonych urządzeń), lecz o zanieczyszczenia, które dostają się do wnętrza komputera i osiadają na jego podzespołach (kurz, włosy, sierść zwierząt itp.). Te zabrudzenia również w miarę regularnie muszą być usuwane. W tym wpisie przedstawimy krótki poradnik, jak samodzielnie dokonać czyszczenia wnętrza komputera stacjonarnego.

Po pierwsze

Odłącz komputer od źródła prądu, a sam przed przystąpieniem do dalszych czynności dotknij czegoś metalowego, aby się uziemić. Teraz możesz przystąpić do rozebrania obudowy komputera – jeśli posiadasz starsze urządzenie prawdopodobnie będziesz musiał w tym celu odkręcić śrubki, jeśli jest to natomiast nowszy model, będzie on wyposażony w łatwe do otwarcia zatrzaski.

Po drugie

Wyposaż się w sprężone powietrze, którym będziesz usuwał nagromadzone na poszczególnych podzespołach zanieczyszczenia. Nie używaj w tym celu odkurzacza (gdyż zbyt duża moc „zasysania” może uszkodzić komputer) ani szmatki do kurzu (którą sam możesz przez nieuwagę coś uszkodzić, poza tym nie usunie ona zanieczyszczeń w odpowiedni sposób).

Po trzecie

Skoncentruj się na wyczyszczeniu następujących podzespołów: wnętrze zasilacza i jego wentylator, wentylatory na obudowie (jeśli Twój komputer takie posiada), wentylator umieszczony na procesorze, układ chłodzenia karty graficznej, okolice dysku twardego oraz okolice płyty głównej. Zwróć również uwagę na styki przewodów, gdyż tam także często osadza się sporo brudu i kurzu.

Po czwarte

Jeśli Twój komputer ma już kilka lat, a wcześniej nie przeprowadzałeś jego konserwacji, zainwestuj w taśmę termoprzewodzącą i posmaruj nią styk procesora i radiatora. Taśma ta w trakcie użytkowania wysycha, co skutkuje gorszym przepływem ciepła między procesorem i radiatorem, a w efekcie – podwyższeniem temperatury urządzenia podczas pracy.

Po piąte

Czyść swój komputer regularnie. Zabrudzeń jego wnętrza nie widać na pierwszy rzut oka, jednak są znacznie bardziej niebezpieczne dla sprawności pracy sprzętu, niż zabrudzenia zewnętrzne. Nawarstwiony przez lata pracy kurz może w pewnym momencie ulec zapaleniu i doprowadzić do zniszczenia płyty głównej i innych podzespołów. Nawet jeśli nie dojdzie do tak drastycznego przypadku, znacznie utrudnia on chłodzenie (zatem temperatura urządzenia się podnosi, co skutkuje obniżeniem sprawności). Przy wyższej temperaturze intensywniej pracują wiatraki, co objawia się zwiększonym poziomem emitowanego przez nie hałasu. Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu komputera również dla własnego zdrowia – pracujące wiatraki rozdmuchują kurz po całym pomieszczeniu, zatem siedząc przy komputerze wdychamy unoszące się w powietrzu drobinki zanieczyszczeń.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Drukarka do folii - Jaka drukarka drukuje na folii / printing on foil - Printer film Optima-md.com

Komputer z dwoma monitorami - Jak podłączyć 2 monitory ?

Epson 9900 9890 9800 9880 problem z jakością druku - czyszczenie głowicy - tusze ciss epson - epson error list - naprawa ploterów Epson - serwis epson