Drukarki laserowe – na co trzeba przy nich uważać ?


Drukarki laserowe od lat mają dość spore grono wiernych użytkowników. Pozwalają one bowiem drukować dużo i tanio, a przy tym działają zdecydowanie szybciej, niż podobnej klasy atramentówki. Do tego wydruki w większości przypadków nie tylko są naprawdę dobrej jakości, ale również są odporne na rozmazywanie. Nie bez znaczenia jest również brak problemów z drukowaniem w przypadku okazjonalnego korzystania z urządzenia. Dzięki temu, że w laserówkach wykorzystywany jest toner w proszku, dla jakości wydruków nie ma znaczenia, czy drukujemy codziennie, czy raz na jakiś czas. W atramentówkach wciąż możemy spotkać się z problemem zasychających tuszy, co sprawia, że drukarki laserowe w pewnych sytuacjach są jedyną rozsądną opcją. Nie znaczy to jednak, że ten typ drukarek pozbawiony jest wad.

Wady drukarek laserowych

Głównym problemem wielu urządzeń laserowych jest emisja niebezpiecznych substancji, która w niektórych modelach jest zdecydowanie zbyt wysoka, by można je było uznać za przyjazne człowiekowi i środowisku. Wśród tych substancji na pierwszy plan wysuwają się styren, benzol oraz lotne związki organiczne (TVOC). Styren nie tylko jest łatwopalny, ale przede wszystkim odkłada się w organizmie człowieka (wątrobie, nerkach, mózgu oraz tkance tłuszczowej) powodując zmęczenie, bóle głowy i nudności. Benzol jest substancją rakotwórczą i w skrajnych przypadkach może powodować nawet białaczkę. Lotne związki organiczne dostają się do organizmu nie tylko poprzez układ oddechowy, lecz także przez skórę i mogą powodować obniżenie odporności, bóle głowa oraz problemy z oczami i gardłem. Wszystkie one razem powodują, że zbyt częste korzystanie z drukarek laserowych może odbić się niekorzystnie na zdrowiu. Nie jest to oczywiście regułą, gdyż znajdziemy wiele modeli posiadających certyfikat Niebieski Anioł świadczący o spełnianiu wymagających norm w zakresie emisji niebezpiecznych substancji, jednak warto zdawać sobie sprawę z potencjalnego zagrożenia.
Emisja niebezpiecznych substancji to jednak nie jedyny problem, na jaki możemy się natknąć korzystając z drukarek laserowych. Innymi potencjalnymi niedogodnościami (które oczywiście nie muszą wystąpić) są:

Cena tonera do drukarki laserowej

·         Wysokie ceny tonerów – kupując nową drukarkę otrzymamy zestaw tonerów startowych, jednak kiedyś przecież nam się one skończą i będziemy musieli kupić kolejne (biorąc pod uwagę, że tonery startowe mają zwykle mniejszą pojemność, niż normalne tonery nastąpi to szybciej, niż byśmy sobie życzyli). Zakup zestawu tych materiałów eksploatacyjnych to wydatek rzędu kilkuset złotych (w niektórych przypadkach będziemy musieli za niego zapłacić grubo ponad 1000 zł) – często jest to więcej, niż zapłaciliśmy za samą drukarkę. W takiej sytuacji z ekonomicznego punktu widzenia bardziej opłacalny będzie zakup nowego urządzenia. Dla każdego logicznie myślącego człowieka jest to kuriozum (zwłaszcza uwzględniając aspekty środowiskowe), niestety wielu producentów sprzętu drukującego wydaje się tego nie zauważać.
      

     Toner Startowy

  Uruchomienie drukarki po raz pierwszy – teoretycznie jest to zadanie łatwe, niewymagające szczególnej wiedzy i wysiłku. W praktyce jednak nadal zdarzają się modele, w których działanie sterowników pozostawia sporo do życzenia (trzeba ręcznie wybrać sterownik z listy, gdyż program sterujący go nie rozpoznaje, czy nawet samodzielnie ściągnąć odpowiedni sterownik z Internetu, gdyż drukarka go nie posiada). Swego czasu ewenementem był jeden z modeli OKI, który nie posiadał w zestawie kabla USB, w związku z czym nie można było podłączyć drukarki do komputera (funkcji Wi-Fi oczywiście również nie posiadał).  

      Jakość materiałów eksploatacyjnych



·         Niska jakość materiałów, z których wykonano drukarkę – tutaj na pierwszy plan wysuwają się problemy z kasetami na papier. W niektórych modelach są one pozbawione pokrywy, w związku z czym na papierze gromadzi się kurz, w innych pojawiają się problemy z przestawianiem formatu papieru, czy po prostu ze stabilnością kasety (mamy wrażenie, że zaraz się ona rozpadnie).
·         Brak przydatnych dodatków ułatwiających korzystanie z drukarki, jak choćby podajnika papieru, czy modułu Wi-Fi – oczywiście ich brak nie dyskwalifikuje drukarki (czasem nawet tego braku nie zauważymy), jednak dla bardziej wymagających użytkowników może stanowić pewien problem.
·         Brak wyświetlacza -  na rynku nadal możemy znaleźć wiele modeli (w tym również tych droższych), których producenci „zapomnieli” o tym, że wyświetlacz jest obecnie jednym z istotniejszych elementów drukarki. Jego brak nie uniemożliwia drukowania, jednak w znaczący sposób obniża komfort korzystania z urządzenia. Umieszczenie w drukarce diody migającej w przypadku jakiegoś problemu zdecydowanie nie jest wystarczające, gdyż nie pozwala od razu zidentyfikować problemu. Użytkownik musi wówczas samodzielnie sprawdzić co się dzieje – czy przyczyną zatrzymania pracy urządzenia jest brak papieru, jego zacięcie, brak tonera, czy może jeszcze coś innego. Również niewielkie wyświetlacze monochromatyczne stosowane w części urządzeń nie odpowiadają dzisiejszym czasom i poziomowi rozwoju techniki, pozwalają jednak przynajmniej zorientować się co się dzieje z drukarką i jaki jest jej aktualny status.

      Jakość i szybkość druku


·         Zwiększenie szybkości drukowania kosztem jego jakości – jest to dość częsta przypadłość drukarek. Wysoka prędkość drukowania niekorzystnie odbija się na jego jakości, dlatego nie należy szczególnie wierzyć w zapewnienia producentów – często chwalą się oni jakością druku „zapominając” wspomnieć, że jest ona osiągana przy znacznie niższej niż promowana szybkości druku (lub odwrotnie: chwalą się prędkością drukowania pomijając, że przy najwyższej prędkości jakość wydruku wyraźnie spada).

      Atramentówki VS Laserówki



Na koniec podkreślić trzeba, że część spośród opisanych powyżej problemów odnieść można również do drukarek atramentowych. Także one mogą przecież być wykonane z materiałów niskiej jakości, nie posiadać wyświetlacza i Wi-Fi, czy sprawiać problemy podczas uruchamiania. Materiały eksploatacyjne są co prawda znacznie tańsze, ale również w ich przypadku polityka cenowa producentów w wielu przypadkach jest tożsama. Znaczącą różnicę stanowi jednak emisja substancji niebezpiecznych, która jest domeną drukarek laserowych. 










Popularne posty z tego bloga

Drukarka do folii - Jaka drukarka drukuje na folii / printing on foil - Printer film Optima-md.com

Komputer z dwoma monitorami - Jak podłączyć 2 monitory ?

Epson 9900 9890 9800 9880 problem z jakością druku - czyszczenie głowicy - tusze ciss epson - epson error list - naprawa ploterów Epson - serwis epson